Počet položek: 0 0 CZK

Kojení a zdraví

Výzkumní pracovníci v Arizoně (USA) studovali velkou skupinu kojenců od narození do 12 měsíců se zřetelem na kojení a ušní infekce (zánět středního ucha).

Duncan, B., Holberg, C. J., Wright, A. L., Martinez, F. D.,Taussig, L. M.: Výhradní kojení po dobu nejméně 4 měsíců chrání před zánětem středního ucha. Pediatries, 91(5): 867-872, 1993.

Výzkumní pracovníci v Arizoně (USA) studovali velkou skupinu kojenců od narození do 12 měsíců se zřetelem na kojení a ušní infekce (zánět středního ucha). Ze souboru 1013 dětí mělo 47% dětí nejméně jednou zánět středního ucha a 17% jej mělo více než jednou. Výhradně kojené děti po dobu alespoň 4 měsíců měly poloviční výskyt ušních infekcí než děti, které nebyly kojeny vůbec. Výhradně kojené děti měly také o 40% méně zánětů ucha než děti, které byly přikrmovány před 4. měsícem. S ohledem na opakované ušní infekce vyplynulo, že čím déle bylo dítě kojeno, tím méně bylo pravděpodobné, že se bude infekce opakovat. Míra opakovaných infekcí byla stejná pro děti, které nebyly nikdy kojeny (20%), jako pro děti kojené méně než 4 měsíce.

 

Rogan, W. J., Gladen, B. C.: Kojení a kognitivní vývoj. Early Human Development, 31: 181-193, 1993.

V několika nejnovějších studiích bylo doloženo, že chemické složení dětského mozku je ovlivněno způsobem výživy. Další studie ukazují paralelně s těmito pracemi, jaké jsou rozdíly v duševním a motorickém vývoji mezi kojenými a uměle živenými dětmi. 855 dětí z homogenní populace Spojených států bylo zahrnuto do studie o kojení a bylo sledováno do 5 let. U dětí byl proveden v 6, 12, 18 a 24 měsících Bayleyho test a ve 3, 4 a 5 letech McCarthyho test. K dispozici byly rovněž kartičky s výsledky v matematice a angličtině ze 3. třídy a zahrnuty do studie. Výsledky ukázaly, že děti kojené co nejdéle měly nejvyšší duševní skóre v testech podle Bayleyho a McCarthyho. Výsledky psychomotorických testů byly méně přesvědčivé. Jak známky z angličtiny tak z matematiky byly o něco lepší u kojených dětí.


United Kingdom National Case-Control Study Group. Kojení a nebezpečí nádoru prsu mladých žen. British Medical Journal, 307: 17-20, 1993.

Kojení není vhodné jen pro děti, ale významně posiluje i zdraví jejich matek. Povzbudivé výsledky byly publikovány ve studii o nebezpečí nádorového onemocnění prsu ve Velké Británii. U 755 mladých žen mladších 36 let byla stanovena diagnóza nádoru prsu a tato skupina byla srovnána se skupinou zdravých žen. Bylo shledáno, že kojení po dobu alespoň 3 měsíců snížilo riziko nádorů na polovinu. Analýza dat ukázala, že poporodní amenorea riziko nádorového onemocnění neovlivnila.

 (Podle Breastfeeding Briefs - zh)

 

Materiál čerpán z materiálů Laktační ligy www.kojeni.cz 

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     více informací
Veškeré informace na tomto serveru jsou pouze obecného charakteru, jejich užívání je vždy na Vaši zodpovědnost.
Jakékoliv zdravotní problémy řešte se svým lékařem.
© www.miminka.net, provozováno na systému Shop5.cz

při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace