Druhý měsíc těhotenství

Druhý měsíc je přibližně 5.-8. týden těhotenství. Na konci tohoto měsíce má děloha velikost většího grapefruitu (normálně je děloha velká asi jako pěst). Některé ženy již nyní mohou pozorovat mírné rozšíření v pase.

V tomto (někdy již v předešlém) měsíci žena může zaznamenávat mnoho nových pocitů, jakými jsou např. únava, ospalost, nevolnost, zvracení, chuť na různé potraviny, nebo naopak odpor k některým jídlům, občasné závratě,  těžší a citlivější prsy, pálení žáhy, nadýmání, zácpa, bělavý výtok z pochvy (leukorrhea) aj. Nastávající maminka se nyní může cítit jako před menstruací. Každá žena a každě těhotenství jsou úplně jiné a tak některá těhulka může pociťovat všechny výše uvedené příznaky a jiná naopak jen některé nebo dokonce žádné.

Miminko volně pluje ve vaku naplněném tekutinou. Má již jednoduchý mozek, páteř a centrální nervový systém.  Embryo je nyní dlouhé asi 2,5 cm. Na konci tohoto měsíce už bude mít ručičky a nožičky i s prsty spojenými blanou a oči se zavřenými víčky. Také se  již vyvinuli všechny hlavní vnitřní orgány (zatím pouze v jednoduché formě). Děťátko je pohyblivé, avšak jeho pohyby zatím nastávající maminka necítí.


zdroje : -Velká kniha o matce a dítěti, Elizabeth Fenwicková, vydal PERFECT a.s. 2003
              -Co čekat v radostném očekávání, H. Murkoffová, A.Eisenbergová,
             
S.Hathawayová, Vydal SLOVART s.r.o. v Praze  2004 

 
Veškeré informace na tomto serveru jsou pouze obecného charakteru, jejich užívání je vždy na Vaši zodpovědnost.
Jakékoliv zdravotní problémy řešte se svým lékařem.
© www.miminka.net, provozováno na systému Shop5.cz

© www.miminka.net

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace